NIEBIESKIE IGRZYSKA 2024 W ZSP OTRĘBUSY

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Otrębusach po raz pierwszy włączył się w ogólnopolski projekt ,,Niebieskie Igrzyska”. Wszyscy uczestnicy wydarzenia to zwycięzcy!

W Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Otrębusach odbyły się Niebieskie Igrzyska 2024, projekt  realizowany przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. To wydarzenie, zorganizowane w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, zgromadziło licznych uczestników, którzy mieli okazję rywalizować w różnorodnych konkurencjach sportowych. Uczniowie wykazali się nie tylko świetną kondycją, ale również duchem sportowej rywalizacji.

Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wrażliwości i świadomości uczniów na temat autyzmu. Wiodącym kolorem całego wydarzenia był kolor niebieski, jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się 23 kwietnia. „Niebieskie Igrzyska” podzielone zostały na dwie części – edukacyjną i sportową. Część edukacyjna była realizowana poprzez pogadanki, warsztaty, wystawy, prelekcje. W szkole zorganizowane zostały stoiska : kreatywności, karaoke, quizy, fotobudka. W części sportowej  na uczniów czekały wyzwania w sali gimnastycznej, na boisku szkolnym oraz w sali SI. Uczniowie poprzez sport i wspólną zabawę uczyli się akceptacji i szacunku do drugiej osoby. Wszystkie podjęte działania w naszej placówce w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, służyły przede wszystkim integracji naszego środowiska szkolnego, w którym są także uczniowie w spektrum autyzmu. ,,Niebieskie Igrzyska” odbyły się w wesołej, przyjaznej i pozytywnej atmosferze a we wspólnej zabawie uczestniczyło blisko 600 uczniów z całej szkoły. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami i otrzymali pamiątkowy medal, upominek oraz słodką niespodziankę.

STREFA SPORTOWA – konkurencje sportowe, zabawy ruchowe.

STREFA KREATYWNOŚĆI – zajęcia plastyczne, malowanie twarzy, skręcanie balonów- warsztaty, lepienie czyli poznajemy świat zmysłami.

ŚCIEŻKA SENSORYCZNA– tor przeszkód z przejściem po różnych fakturach.

NIEBIESKI BIEG ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU – wspólny bieg klas IV-VIII.

FOTOBUDKA– uskrzydlające zdjęcia

STREFA KARAOKE- śpiewanie hymnu Niebieskich Igrzysk.

STREFA QUIZY– wykazanie się wiedzą na temat autyzmu.

STREFA ROWEROWA– konkurencje, slalomy ze Strażą Miejską.

WARSZTATY W KLASACH I PRACE PLASTYCZNE  NA SZKOLNYCH KORYTARZACH

Warsztaty składały się z prezentacji multimedialnych objaśniających poruszane zagadnienia oraz części praktycznych, które nauczyły dostrzegania różnic i podobieństw miedzy uczniami.