Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W dniach od 24 do 28 października obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem: Przełamujemy bariery! Jako placówka z certyfikatem Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją staramy się konsekwentnie i życzliwie przełamywać bariery, z którymi spotykają się nasi uczniowie. W tym czasie wiele działo się w naszej szkole.

Tradycyjnie już w wejściu do szkoły, pojawiła się gazetka dla Rodziców z ciekawymi artykułami na temat dysleksji i wskazówkami do pracy z dzieckiem.

Zajęcia w klasach 0-3 i świetlicy były różnorodne i bardzo ciekawe. Między innymi uczniowie uczestniczyli w treningach grafomotorycznych, wielozmysłowym poznawaniu i utrwalaniu liter oraz ćwiczeniach ortograficznych. Było organizowane biegane dyktanda i inne atrakcje językowe. Na korytarzu młodszych klas, na dużej przerwie uczniowie mieli okazję poćwiczyć czytanie wybierając ciekawą książkę, zagrać w grę lub wziąć udział w zabawie zespołowej.Dodatkowo uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Konkursie Kaligraficznym, a rodzice klas drugich mieli możliwość zgłoszenia dziecka na bezpłatną kontrolną diagnozę funkcjonalną widzenia. Nawet nietypowe objawy dysleksji, mogą być wywołane złym widzeniem.

Uczniowie starszych klas rozwiązywali rebusy literowo – obrazkowe, rebusy ortograficzne, rozwijając twórcze myślenie, a także utrwalając prawidłowa pisownię wyrazów z trudnością. Zmierzyli się również z dyktandami graficznymi a na korytarzu szkolnym rozwiązywali „ Łamigłówki mądrej główki”. Emocji było, co niemiara!  Zapisane odpowiedzi uczniowie wrzucali do specjalnego pudełka, z którego wyłoniono jedną poprawną pracę. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem.

Jak co roku, uczniowie aktywnie uczestniczyli w konkursach utrwalających zasady ortograficzne. Na korytarzu szkolnym podziwiać można było wystawę prac plastycznych, która powstała w ramach konkursów. Nagrodzonym uczniom wręczono dyplomy i nagrody. Wszystkie działania miały na celu propagowanie wiedzy na temat specyficznych trudności w uczeniu się oraz integrowanie społeczności szkolnej i uwrażliwianie na potrzeby uczniów ze SPE. W tym roku dołączyli również do naszych obchodów uczniowie z Ukrainy, którzy z pomocą naszych kolegów i koleżanek lub sami aktywnie uczestniczyli w naszych działaniach i konkursach.

Uczennice i uczniowie podczas zajęć korekcyjno – kompensacyjnych mieli możliwość skorzystania z materiałów pt. 7 walizek.  Była bardzo dobra zabawa. Rysowali także piktogramy ortograficzne, a także pisali dyktanda z lukami.

To był bardzo aktywny tydzień, pełen dobrych praktyk. Osoby z dysleksją to niesamowicie kreatywni ludzie, często bardziej wrażliwi na otaczający ich świat. Przy odpowiednim wsparciu domu rodzinnego i szkoły mogą osiągnąć bardzo wiele i stać się wybitnymi osobami.

Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji dobiegł końca, ale nie ustajemy we wspieraniu uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Na koniec bardzo dziękuję Pani Agnieszce Barszcz i Annie Majtyce za pomoc w organizacji a także Wszystkim, którzy włączyli się i uczestniczyli w obchodach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Zapraszam do obejrzenia naszych działań.

Iwona Dymowska

terapeuta pedagogiczny