Warsztaty kreatywności PTD Jesteśmy Różni Uczymy się Razem

W dniu 05.05.2022r. w godz. 16.00 -18.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie warsztatowe z okazji realizacji projektu Polskiego Towarzystwa Dysleksji „JESTEŚMY RÓŻNI, UCZYMY SIĘ RAZEM” oraz obchodów Dnia Tolerancji. Celem warsztatów było aktywizowanie uczniów i uczennic do działań na rzecz szanowania praw człowieka / dziecka, rozwijanie u uczniów i uczennic poczucia własnej wartości, wzmacnianie siły w sobie, by czuć się w pełni wartościowym człowiekiem.

Warsztaty rozpoczęły się transmisją na żywo (live), które poprowadził Gość Specjalny – Przemek Staroń, – etyk i filozof, psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020. W czasie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania, a także spotkać się z uczniami pozostałych szkół projektowych. Mogli również obejrzeć filmik, który stał się inspiracją do dyskusji nt. „Jesteśmy różni uczymy się razem”. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wypowiedzi. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Dlaczego warto być sobą?”,” Czym się różnimy?”, „ Czego oczekujemy od rówieśników, żeby czuć się w pełni wartościowym człowiekiem?”. Wypowiedzi, refleksje były bardzo ciekawe i interesujące, a argumenty bardzo przekonywujące. Efektem naszych rozważań i przemyśleń, były rekomendacje do wspólnego listu otwartego z przesłaniem do młodych, który zaprezentowany będzie m.in. na konferencji podsumowującej projekt w październiku 2022r. Kolejnym etapem naszego spotkania były prace plastyczne uczniów i uczennic pt. Przebierańcy – portrety rozbieżne” inspirowane pracami artystów tworzących kreatywne treści wizualne. Wszyscy zabrali się do tworzenia portretów – obrazów, które okazały się bardzo pomysłowe.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wspólne spotkanie i tak twórcze, efektywne działanie.

Iwona Dymowska

Anna Majtyka